Dziś krótko i na temat – jak zacząć biegać

„Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – słowa przypisywane Lao-Tzu mogą z powodzeniem towarzyszyć początkującym biegaczom. Obserwując wytrwale trenujące osoby i słuchając o coraz to lepszych wynikach, można pomyśleć, że dojście do takiej formy jest niemal niemożliwe, tak jakby na starcie miało się zbyt dużą stratę do pozostałych zawodników. To błąd, gdyż biega się dla siebie, a pomimo tego, że ogromną popularnością cieszą się imprezy biegowe, to główna rywalizacja odbywa się z samym sobą. Myśląc o ćwiczeniach w ten sposób, łatwo dostrzec, że jeszcze nie wszystko stracone! Warto więc już dziś stanąć na starcie biegu po zdrowie i kondycję, wspierając się przy tym kilkoma wskazówkami.

O czym należy pamiętać podczas pierwszych treningów?

Mając to, co najważniejsze czyli chęci i zapał, warto na chwilę ochłonąć i zastanowić się nad dobrym planem biegowym. Początkującym biegaczom sugeruje się marszobiegi, jeszcze macie czas na problemy maratończyków 😉  . Ambicje nakłaniają często do stawiania sobie zbyt dużych wyzwań, co może zakończyć się niepowodzeniem, zniechęceniem i być niebezpieczne dla zdrowia. Nie ma co liczyć na to, że dotychczas spędzając większość dnia przed komputerem, pierwszy bieg będzie trwał 30 minut. Zaczynając spokojnie i w oparciu o systematyczny trening bez forsowania, można z łatwością dojść do coraz lepszych rezultatów. Nie można zapomnieć o monitorowaniu postępów. Da to informację zwrotną, jak udoskonalać treningi, a dodatkowo zadziała jako świetna motywacja, gdy dostrzeże się, nawet małe postępy. Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce. W przypadku wcześniejszych problemów ze stawami, przebytych kontuzji lub podejrzeń, co do możliwości wystąpienia takich dolegliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Dobry plan nie określa jedynie, jak biegać, ale również po co. Jeszcze przed wyjściem w trasę, należy ustalić cel treningów. Nie chodzi tutaj o lokalizację, ale o to, co chce się przez to osiągnąć. Wszystko jest dobre, co będzie miało pozytywny wpływ na życie – poprawa samopoczucia i kondycji, spadek masy ciała czy ochota na przełamanie stagnacji i częstsze przebywanie na świeżym powietrzu. Jeśli masz kłopot, aby zacząć biegać samodzielnie, sprawdź czy nie ma w Twojej okolicy klubu biegacza, takiego jak nasz zaprzyjaźniony Biegaton

Akcesoria przydatne podczas biegania

Wygodne buty są nie tylko potrzebne, ale również niezbędne w trakcie treningów. Źle dobrane obuwie może z łatwością zniechęcić do dalszych ćwiczeń, a także odbić się na zdrowiu, wywołując kontuzje i wpływając negatywnie na pracę stawów. Dlatego należy zadbać o dobór właściwego obuwia – na początek nie ma nawet potrzeby kupowania bardzo drogich modeli, ale najważniejsze jest to, aby były dobrane do budowy stopy i gwarantowały komfort.

Aby skupić się w 100% na treningu i nie rezygnować z niego z powodu upałów lub chłodu, warto wyposażyć się w bieliznę termoaktywną do biegania. Przyda się ona zarówno na początku, jak i na dalszych etapach treningu, gdyż poprawia wydajność ćwiczeń i umożliwia uzyskiwanie coraz lepszych rezultatów. Jest to spowodowane tym, że takie ubranie efektywnie odprowadza wilgoć i ma właściwości termoaktywne. Więcej informacji na temat bielizny termoaktywnej można znaleźć na naszym blogu tutaj.

Wyniki i wygodę podczas treningów może podnieść również elektronika. Zegarki sportowe i opaski fitness mają szereg funkcji, które doceni każdy biegacz. Oprócz możliwości mierzenia czasu, takie akcesorium pozwala na kontrolowanie pulsu. Jest to bardzo korzystne, gdyż wpływa na maksymalizację efektywności, a dodatkowo pozwala monitorować stan zdrowia. Ponadto takie urządzenia umożliwiają śledzenie trasy za pośrednictwem GPS, pomiar rezultatów i opracowywania nowych celów treningowych.

Tutaj rzuć tylko okiem na listę aplikacji, które pozwolą Ci na rozpoczęcie przygody z bieganiem, nie ważne czy jesteś miłośnikiem Jabłek czy zielonych robocików, to nasza subiektywna selekcja, ale każda regularnie użytkowana przez Team Bodydry:

Tak naprawdę każdy gadżet, który pozwoli Ci się ruszyć z domu i doda motywacji jest super. Sprawdź naszą bieliznę termoaktywną, którą rekomendujemy biegaczom, zarówno wyczynowym atletom jak i tym początkującym 😉

Co więcej dodać? Do biegu gotowi start!