Odzież termoaktywna na lato – czy warto?

Każdy sportowiec wie, jak przydatne jest stosowanie odzieży termoaktywnej, zwłaszcza zimą, gdy pogoda nie rozpieszcza, szczególnie istotne jest zapewnienie sobie ciepła, by zapobiec przemarznięciu. Równie ważne jest lato, które zbliża się wielkimi krokami. Czy warto stosować ubrania termoaktywne, gdy na zewnątrz panuje doskonała pogoda?

Same plusy

Niektórym odzież termoaktywna kojarzy się wyłącznie z zatrzymywaniem ciepła, dlatego kojarzą jej używanie tylko z zimą. Warto mieć świadomość, jakie korzyści płyną ze stosowania jej latem. Odzież termoaktywna pełni funkcję regulacji temperatury ciała. Oznacza to, że nie tylko pozwala na zatrzymywanie ciepła, ale również chroni organizm przed przegrzaniem i zapewnia transport wilgoci. Odzież termoaktywna działa więc, jak ręcznik, pozwalając skórze pozostać suchą podczas wysiłku. Produkty termoaktywne bodydry posiadają wymienione wyżej cechy, gwarantując jakość i wygodę. Dodatkowym atutem jest zapobieganie otarciom, dzięki czemu skóra nie będzie podrażniona, nawet przy wysokiej aktywności fizycznej.

Jak dobrać odzież termoaktywną

Ubrania o działaniu termoaktywnym różnią się od innej odzieży ze względu na swoje właściwości. Należy zatem pamiętać, czym kierować się podczas dokonywania zakupów. Najważniejszym elementem, od którego należy rozpocząć, jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Odzież termoaktywna powinna być dopasowana do użytkownika. Zarówno za ciasne, jak i zbyt luźne ubranie, nie będzie pełnić swojej funkcji w należyty sposób. Ciasne rzeczy mogą krępować ruchy i utrudniać swobodny przepływ krwi, natomiast szerokie, ponieważ nie przylegają do skóry, nie zdołają odprowadzać wilgoci i regulować temperatury, tak, jak powinny.  Kolejnym aspektem jest wygoda — każda odzież powinna zapewniać komfort. Jest to warunek konieczny, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, gdy organizm szybko się męczy.

Zarówno zimą, jak i wtedy, gdy promienie słońca zaglądają do naszych okien, odzież termoaktywna to idealne rozwiązanie dla aktywnych. W zależności od pory roku gra ona inną rolę jednak każda z nich jest istotna i poprawia komfort oraz efekty uprawianej aktywności.