Wyprawa do jaskini – co koniecznie zabrać na ze sobą?

Klienci BODYDRY to głównie motocykliści oraz pasjonaci górskich wędrówek. Chodzenie po górach to jednak nie tylko zdobywanie szczytów. Górskie tereny często bogate są także w piękne jaskinie. W drodze na szczyt warto więc „zahaczyć” o chociaż jedną z nich i zgłębić jej wnętrze. Aby móc maksymalnie docenić piękno jaskiń i czuć się w pełni bezpiecznie, należy zadbać o zabranie ze sobą odpowiedniego ekwipunku. Przygotowaliśmy dla Was listę jaskiniowych niezbędników. Podczas wyboru produktów, skupiliśmy się głównie na warunkach panujących w jaskiniach tatrzańskich.

Jakie warunki panują w jaskini?

 • Ciemność — pierwsza podstawowa sprawa to brak dostępu światła słonecznego do jaskini. Jeśli zamierzasz dokładnie ją eksplorować, to pamiętaj, że im dalej w głąb, tym ciemniej.
 • Zimno — cechą, która wynika poniekąd z braku dostępu słońca, jest panujący w jaskini chłód. Zdarzają się także jaskinie, gdzie można odczuć wyraźne wahania temperatur w różnych miejscach.
 • Wilgotność — zwiedzając jaskinie, należy nastawić się także na wszechobecność wody, deszcze podziemne i ogólną wilgoć powietrza. W okresie zimowym występują tam także lód i śnieg.
 • Nieregularne podłoże — podłoże i stropy jaskiń pokryte są różnymi typami form skalnych, takimi jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, pizoidy, nacieki itp.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Wygodę — ponieważ komfort i swoboda ruchów to podstawa wszystkich aktywności fizycznych.
 • Bezpieczeństwo — każde wejście do jaskini, powinny poprzedzać procedury związane z ochroną każdej części ciała.
 • Komfort termiczny — należy zadbać o to, by ciało nie uległo wyziębieniu bądź przegrzaniu.

Jaskiniowy must-have

 • Wysokiej jakości odzież i obuwie — odzież wierzchnia oraz obuwie muszą być: nieprzemakalne, wygodne oraz odporne na otarcia.
 • Plecak — warto wybrać plecak, który nie będzie krępować ruchów, np. taki który posiada pas biodrowy i dobry system wentylacji.
 • Kask i czołówka — absolutna podstawa każdej wyprawy do jaskini. Kask ochroni głowę przed opadami i innymi czynnikami, a czołówka będzie źródłem światła.
 • Raki i czekan — ekwipunek dodatkowy, który usprawni wyprawę w sezonie zimowym.
 • Profesjonalna bielizna termoaktywna — ekwipunek obowiązkowy. BODYDRY oferuje bieliznę w 3 kategoriach cieplnych (cooling, optimal, warm), wyposażoną w szereg technologii znacznie poprawiających komfort i wydajność użytkownika.

Bielizna BODYDRY to wybór zawodowców. Od lat współpracujemy z profesjonalistami w różnych dyscyplinach sportowych oraz pasjonatami przemierzania górskich szlaków. Ostatnio w warunkach jaskiniowych, naszą kolekcję K2 miał przyjemność sprawdzić Krzysztof Borgieł z bloga Szlakiem Wyzwań. BODYDRY K2 to seria wykonana z wełny merino, która doskonale dostosowuje się do zmieniających się warunków oraz stopnia natężenia wysiłku fizycznego. Dołącz do grona miłośników BODYDRY i przetestuj naszą bieliznę.

Mężczyzna w górach
Mężczyzna w jaskini
Mężczyzna w jaskini