Bikomponentalność - Prolen Yarn

Obecnie, z dużą dozą śmiałości możemy stwierdzić, że postęp technologiczny jest nieunikniony. Odnosi się to również do wytwarzania tkanin. Odzież wykorzystywana jest już nie tylko do zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka, ale ma także za zadanie wspierać i poprawiać wydajność organizmu oraz komfort noszenia. Doprowadziło to do systematycznego pojawiania się na rynku tkanin funkcjonalnych, które są również określane mianem tkanin technicznych. Mimo wszystko nie jest jeszcze dostępny taki typ włókna, który spełniałby wszystkie oczekiwania — dlatego opracowano wersję dwuskładnikową.

Sucha skóra przez cały czas

Konstrukcja dzianiny bikomponentalnej złożona jest z dwóch warstw — wewnętrznej warstwy włókien polipropylenowych, które mają za zadanie odprowadzać pot do wyjątkowo wytrzymałej, zewnętrznej warstwy poliamidowej. Taka struktura sprawia, że możemy utrzymać skórę suchą nawet w trakcie bardzo intensywnego wysiłku, który może skutkować wysokim poziomem wydzielania potu.

Nietypowe właściwości

Za sprawą tak zwanych punktów dotykowych (z ang. touch points), powierzchnia z polipropylenu ma za zadanie odprowadzać wilgoć ze skóry na zewnątrz. Należy jednak nadmienić, iż ta warstwa jest w 100% antybakteryjna! Wynika to z naturalnych właściwości włókna polipropylenowego, natomiast powierzchnia z poliamidu wykazuje właściwości szybkoschnące, a to dlatego, że pot rozprzestrzenia się na kilkukrotnie większej powierzchni, niż wyjściowa. Dzięki temu materiał może schnąć aż dwa razy szybciej niż bawełna.

Atuty:

  • Odprowadzanie wilgoci na zewnątrz
  • Zabezpieczenie termiczne
  • Wytrzymałość mechaniczna
  • Duża przepuszczalność powietrza
  • Szybkoschnący materiał
  • Antybakteryjność